RTS London Student Awards 2020

RTS London Student Awards 2020

Wednesday, 18 March, 2020
7:00pm

Location

Online
United Kingdom
Twitter icon
Facebook icon
LinkedIn icon
e-mail icon
Awards

Watch the ceremony here

This event is to celebrate the nominations for the London Region Student Television Awards, featuring the best of Animation, Factual, Comedy & Entertainment, News, Short Form and Drama. 
Individual craft excellence will also be celebrated in the categories of Camerawork, Editing, Sound, Production Design, and Writing.

The Awards Ceremony will be live streamed from 7:00pm pm on Wednesday 18th March. The winners of these London Centre awards go through to the national RTS student awards, the ceremony for which takes place in the early summer.

Nominations

ANIMATION

Cold Fish
University of Westminster
Deandra Asara

Wings
University of Hertfordshire
Lisa Mae Evans, Chris Fryer, James Goodey, , Jansen Mccord, Giorgio Pennisi, Elisa Sanguin

You Are Fit WINNER
Kingston University
Lydia Reid

COMEDY AND ENTERTAINMENT

Biggy WINNER
Ravensbourne University London
Henry Oliver, Jordi Estapé Montserrat, Liam Morgan

Fred & Kev and the 10 Step Steegan
Regents University
Maximus Hugo, Benton Ford

Mr and Mrs Bucket
University of Westminster
Kornelia Werp - Director, Sarah-Jane Dawson - Producer, Rik Hulme - Writer/Director of Photography

FACTUAL

Freedom Within The Alley
University of Westminster
Mujeb Ahmadzay - Director, Balázs Koszta - Director of Photography, Alex Tudan - Producer, Josh Taylor - Digital Producer / Co Producer, Abi Jackson - Editor

Oh Me Lads WINNER
University of Westminster
Ralph Sansum - Director, Ben Douglass - Producer, Kristof Szenasi - Editor, Ben Holt - Camera, Louis Holder - Sound

Stoke-on-Dust
University of Westminster
Director - Alecia Kelter, Producer - Connor Robins, Editor - Rebecca Sneddon, Digital Producer - Georgia Radcliffe, Camera Operator/Sound Recordist - Ollie Chang Yoon Eum, Camera Operator/Sound Recordist - Owen Ewen

DRAMA

Audrey and the Rocket
University of Westminster
Molly Bradbrook - Director, Michael Upson - Writer/Producer, Joseph Brunt - Director of Photography

Cutting
University of Westminster
Micah Hinchliffe - Director, Olivia Parkinson - Writer/Producer, Zeynep Oguz - Director of Photography

Cuckoo
University of Westminster
Clare Conway - Director, Armanpreet Kapoor - Producer, Ben Douglass - Writer, Cezar Tatarau - Director of Photography

Vocazione WINNER
Middlesex University
Candido Tarallo, Vinicius Rigoni

SHORT FORM

Ba-na-na-na
University of Westminster
Safia Miller

Downfall
University of Hertfordshire
Bradley Cocksedge, Matias Heker, Stephen Moroz

Hinterland WINNER
London South Bank University
Marcin Sehn, Rob Hill"

The Slugfinger
Kingston University
Lily Shaul

NEWS
There were no nominations in the News category

CRAFT AWARD WINNERS

Camerawork
Moksha - Jithin Majeed

Editing 
Downfall - Bradley Cocksedge, Matias Heker and Stephen Moroz

Sound
Cutting - Mishel Mirpuri

Production Design
Mr and Mrs Bucket - Laurie Esdale

Writing
Nice to Meet You, Florence! - Rohan Reddy

 

 

Associated Regional Term: 
Twitter icon
Facebook icon
LinkedIn icon
e-mail icon

Related Events

IBC Accelerator
This event is a joint IET/RTS production Responding to the myriad of...
Wed, 14/10/2020
RTS Midlands TV Career Fair - Monday 12 October to Thursday 15...
Mon, 12/10/2020 to Thu, 15/10/2020
48 Hours...One Short Film Your chance to demonstrate and celebrate your...
Fri, 09/10/2020
Alex Mahon, CEO of Channel 4, joins Tim Hincks, co-CEO of Expectation,...
Mon, 28/09/2020

Watch the ceremony here

This event is to celebrate the nominations for the London Region Student Television Awards, featuring the best of Animation, Factual, Comedy & Entertainment, News, Short Form and Drama. 
Individual craft excellence will also be celebrated in the categories of Camerawork, Editing, Sound, Production Design, and Writing.