RTS NW Awards 2015

RTS NW Awards 2015

Twitter icon
Facebook icon
LinkedIn icon
e-mail icon

The RTS NW Awards took place at the Hilton Deansgate, Manchester on Saturday 14th November 2015. The awards ceremony was hosted by Ted Robbins

The Winners:

 

Best Animation / Puppetry

Twirlywoos: Underneath Mackinnon and Saunders/ Ragdoll Productions for CBeebies

Nominees:

Share A Story: The Wise Man And His Beard CITV for CITV

Strange Hill High BBC Children’s / FremantleMedia Kids & Family Entertainment / Factory for CBBC

The Clangers Smallfilms / Postgate / Coolabi / Sprout / Factory / Mackinnon and Saunders for CBeebies

 

Best Children's Programme (Pre-School)

Stargazing BBC Children’s for CBeebies

Nominees:

Furchester Hotel BBC Children’s / Sesame Workshop for CBeebies

Justin’s House: Granny Justina BBC Children’s for CBeebies

Twirlywoos: Underneath Mackinnon and Saunders / Ragdoll Productions for CBeebies

 

Best Children's Programme (School Age)

Being Me - A Newsround Special BBC Children’s for CBBC

Nominees:

4 O’Clock Club BBC Children’s for CBBC

My Life - Coming to Britain Lizardfish TV / Close Up Productions for CBBC

My Life - I Am Leo Nine Lives Media for CBBC

 

Best Current Affairs Programme

How Safe Are My Drugs? BBC Current Affairs Salford for BBC Three

Nominees:

Benefits and Bypasses: The Billion Pound Patients Blakeway North for Channel 5

Inside Out Northwest: MH17 - The Search For The Truth BBC Current Affairs Salford for BBC One

Tonight - Backdoor Britain ITV Studios for ITV

 

Best Production (Craft)

Sleeping Lions Libra Television / David & Goliath for BBC Two

Nominees:

Cucumber Red Production Company for Channel 4

Newzoids Factory / Circus TV for ITV

Peter Kay’s Car Share Goodnight Vienna Productions for BBC One

 

Best Post Production (Craft)

Peter Kay’s Car Share Core Post for Goodnight Vienna Productions for BBC One

Nominees:

Cilla 3SixtyMedia for ITV

Coronation Street: Minibus Crash & Fire ITV Studios for ITV

Idris Elba: No Limits - Drag Racing dock10 for Discovery Channel UK

 

 

Best Use Of Multiplatform

FA People’s Cup with BBC Get Inspired BBC Sport for BBC Get Inspired

Nominees:

Being Me: Newsround Interactive BBC Children’s for CBBC

Hollyoaks - The Gloved Hand Campaign: An Interactive Treasure Hunt Lime Pictures for Channel 4

The Let’s Go Club BBC Children’s for CBeebies

 

Best Regional News Journalist

Elaine Willcox ITV News Granada Reports for ITV

Nominees:

Clare Fallon BBC North West Tonight for BBC One

Dave Guest BBC North West Tonight for BBC One

Matt O’Donoghue ITV News Granada Reports for ITV

 

Best Regional News Programme

BBC North West Tonight - Compilation BBC North West Tonight for BBC One

Nominees:

BBC North West Tonight - Stepping Hill BBC North West Tonight for BBC One

ITV News Granada Reports - Anne Kirkbride ITV News Granada Reports for ITV

ITV News Granada Reports - General Election Compilation ITV News Granada Reports for ITV

 

Best Regional Story

The Alan Morris Trial Title Role Productions / ITV News Granada Reports for ITV

Nominees:

Inside Out North West: Alan Henning BBC Current Affairs Salford for BBC One

Mental Health Strand ITV News Granada Reports for ITV

The Jordan Begley Case ITV News Granada Reports for ITV

 

Best Sports Programme

Arthur Ashe: More Than A Champion BBC Sport for BBC Two

Nominees:

Inside Out North West - Sir Stanley Matthews: The Wizard of Wembley BBC Current Affairs Salford for BBC Two
Match of the Day @50 BBC Sport for BBC One

Sporting Reds: Million Dollar Dreams, The Story Continues MUTV for MUTV

 

Best Low Budget Programme

Sporting Reds: Million Dollar Dreams MUTV for MUTV

Nominees:

Crimes That Shook Britain: Jimmy Savile Title Role Productions for Crime and Investigation Network

Kickabout+ BBC Children’s for CBBC

Nightmare in Suburbia: The Babysitter & The Cyber Killer Nine Lives Media for Crime and Investigation Network

 

Best Script Writer

Peter Kay / Sian Gibson / Paul Coleman / Tim Reid - Peter Kay’s Car Share

Goodnight Vienna Productions for BBC One

Nominees:

Danny Brocklehurst - Ordinary Lies Red Production Company for BBC One

Debbie Oates - Coronation Street ITV Studios for ITV

Russell T Davies - Banana Red Production Company for E4

 

Best Performance in a Comedy

Peter Kay - Peter Kay’s Car Share Goodnight Vienna Productions for BBC One

Nominees:

Morgana Robinson - House Of Fools Pett Productions / BBC Comedy Salford for BBC Two

Sian Gibson - Peter Kay’s Car Share Goodnight Vienna Productions for BBC One

Vic Reeves and Bob Mortimer - House Of Fools Pett Productions / BBC Comedy Salford for BBC Two

 

Best Performance in a Continuing Drama

Simon Gregson - Coronation Street ITV Studios for ITV

Nominees:

Kieron Richardson - Hollyoaks Lime Pictures for Channel 4

Nikki Sanderson - Hollyoaks Lime Pictures for Channel 4

Sally Dynevor - Coronation Street ITV Studios for ITV

 

Best Single Documentary

Executed Shiver for ITV

Nominees:

How Safe Are My Drugs? BBC Current Affairs Salford for BBC Three

Hot Tub Britain Shiver for ITV

My Big Fat Asian Wedding Shiver for ITV

 

Best Performance in a Single Drama or Drama Series (Male)

Fisayo Akinade - Banana Red Production Company for E4

Nominees:

David Morrissey - The Driver Red Production Company for BBC One

Jason Manford - Ordinary Lies Red Production Company for BBC One

Vincent Franklin - Cucumber Red Production Company for Channel 4

 

Best Performance in a Single Drama or Drama Series (Female)

Julie Hesmondhalgh - Black Roses: The Killing of Sophie Lancaster BBC Learning for BBC Two

Nominees:

Jo Joyner - Ordinary Lies Red Production Company for BBC One

Michelle Keegan - Ordinary Lies Red Production Company for BBC One

Sorcha Groundsell - Sleeping Lions Libra Television / David & Goliath for BBC Two

 

Best Factual Series

Scrappers Liberty Bell Productions for BBC One

Nominees:

Children’s Hospital: The Chaplains BBC Religion and Ethics for BBC Two

Sacred Rivers with Simon Reeve BBC Religion and Ethics for BBC Two

The Kids Hospital at Christmas Films of Record / GroupM Entertainment for Channel 5

 

Best Factual Entertainment Programme

Perspectives: Michael Jackson’s Thriller with Ashley Banjo Blakeway North for ITV

Nominees:

Dragons’ Den BBC Entertainment North for BBC Two

Idris Elba: No Limits - Rally Driving Shine North for Discovery Channel UK

Marrying Mum and Dad BBC Children’s for CBBC

 

Best Entertainment Programme

Sam and Mark's Big Friday Wind-up BBC Children’s for CBBC

Nominees:

Hip Hop Mastermind BBC Entertainment North for BBC Two

Swashbuckle BBC Children’s for CBeebies

You’ve Been Framed ITV Studios for ITV
 

Best Comedy Programme

Peter Kay’s Car Share Goodnight Vienna Productions for BBC One

Nominees:

Hacker Time BBC Children’s for CBBC

House Of Fools Pett Productions/ BBC Comedy Salford for BBC Two

Newzoids Factory/ Circus TV for ITV

 

Best Single Drama or Drama Series

Black Roses: The Killing of Sophie Lancaster BBC Learning for BBC Two

Nominees:

Banana Red Production Company for E4

Moving On: The Signature LA Productions for BBC One

Ordinary Lies Red Production Company for BBC One

 

Best Continuing Drama Storyline

Coronation Street – Steve’s Depression ITV Studios for ITV

Nominees:

Coronation Street – Faye’s Pregnancy ITV Studios for ITV

Hollyoaks – Justice For John Paul McQueen Lime Pictures for Channel 4

Hollyoaks – Ste Hay: Living With HIV Lime Pictures for Channel 4

 

Best Learning or Education Programme In Memory of Katy Jones

BBC Ten Pieces BBC Music Television / Somethin’ Else for BBC Learning

Nominees:

Black Roses: The Killing of Sophie Lancaster BBC Learning for BBC Two

My Life, My Religion - Islam BBC Learning for BBC Two

Sleeping Lions Libra Television / David & Goliath for BBC Two

 

Judges’ Award

Peter Salmon Director, BBC Studios

 

 

You are here

The RTS NW Awards took place at the Hilton Deansgate, Manchester on Saturday 14th November 2015. The awards ceremony was hosted by Ted Robbins