RTS Vice Presidents & Fellows

 

Vice Presidents and Fellows

David Abraham

Dawn Airey ​

Sir David Attenborough OM CH CVO CBE FRS

Baroness Floella Benjamin

OBE Dame Colette Bowe

OBE Lord Bragg of Wigton

John Cresswell

Adam Crozier

Mike Darcey

Greg Dyke

Lord Hall of Birkenhead

Lorraine Heggessey

Ashley Highfield

Armando Iannucci OBE

Ian Jones

David Lynn

Sir Trevor McDonald OBE

Ken MacQuarrie

Gavin Patterson

Trevor Phillips OBE

Stewart Purvis CBE

Sir Howard Stringer

2017
Brooke, Dan
Bulford OBE, Anne
Davies, Russell T 
Franses, Gary
Geater, Sara
Gunton, Mike
Hardie, John
Linehan, Graham
Mercurio, Jed 
2016
Enders, Claire
Fothergill, Alastair
Henry CBE, Sir Lenny
Lambert, Stephen
McVay, John
Mellor, Kay
Moore, Charlotte
Murphy, Stuart
Wainwright, Sally
Watts, John
2013
Cohen, Tony
Foulser, Jeff
Hadlow, Janice
Mahon, Alex
Mosey, Roger
Shindler, Nicola
Turner-Laing, Sophie
2012
Albury, Simon
2010
Cresswell, John
Featherstone, Jane
Fincham, Peter
Harries, Andy
Turner, George Jesse
2009
Bennett-Jones, Peter
Byrne, Dorothy
Henshaw, David
Holloway, Richard
2008
Benson, Glenwyn
Burns, Jules
Chesterton, Fiona
Opie, Lisa
Shaw, Chris
Trenouth, John
2007
Alps, Tess
Black, Helen
Emery, Dick
Highfield, Ashley
Thomson, Caroline
Zeiler, Gerhard
2006
Garvie, Wayne
Graham, Alex
Horsman, Mathew
Kosminsky, Peter
Lighting, Jane
Marsh, Terry
Pickard, Nigel
Reynolds, David
Solanki, Paresh
Shute, Simon
Walker, Janey
Younge, Patrick
2005
Bethell, Andrew
Brill, Paul
2004
Brand, Charles
Emslie, Donald
Freudenstein, Richard
Gavin, Rupert
Hughes, Janice
Orton, Peter
Osman, Sally
Palin, Michael
Richardson, Sally
Rosenkrantz, Claudia
2003
Ball, Tony
Eastman, Brian
Gage, Roger
King, David
Lambie-Nairn, Martin
Peel, Richard
Plowman, Jon
Puttnam, David
Richards, John
Sambrook, Richard
Scott, David
Snalam, Mike
Vertue, Beryl
Watson, Paul
2002
Addison, Roy
Bazalgette, Sir Peter
Caine, Dinah
Dacre, Nigel
Elliott, Nick
Gallagher, Ray
Grace, Janie
Hewlett, Steve
Lomax, Denis
Shah, Samir
2001
Allen, Charles
Bancroft, David
Brown, Karen
Carey George
Fell, Simon
Gardam, Tim
Hocking, Olwyn
Mulville, Jimmy
Owens, Carol
Robertson, Sue
Shaps, Simon
Smith, John
Stanbridge, Colin
Taylor, Peter
Wilkinson, Bob
2000
Benson, Graham
Gallagher, Eileen
Gyngell, Bruce
Hart, Martin
Heggessey, Lorraine
Hill, Ashley
Kogan, David
Mannion, David
Marshall, Peter
Pelter, Hugh
Richards, Menna
Tranter, Jane
Weil, Peter
Williams, David
1999
Bennett, Jana
Bird, Andy
Evans, Kim
Hibbert, Chris
Hobson, Dorothy
Jones, Huw
McKeown, Allan
Owen, Derek
Percy, Norma
Perkins, Geoffrey
Pollard, Nick
Samuel, Keith
Steel, David K
Styles, Paul
Taylor, Richard J.
Tremayne, Charles
1998
Airey, Dawn
Boyd, Alan
Csaky, Mick
Dyke, Greg
Gilbert, Philip
McCormick, John
Morrison, Steve
Snell, Roderick
Taylor, Joyce
Taylor, Ted
Thomson, Mark
Wood, Anne
Woodward, John
Worrall, Kath
1997
Adie, Kate
Branagan, Peter
Corley, Paul
Doganis, Sally
Drabble, Jane
Gwenlan, Gareth
Hamilton, Andy
Jackson, Michael
Liddiment, David
Lodge, Nick
McAnally, Mary
O’Donoghue, Denise
Owen, Peter
Singer, Adam
Upshon, Laurie
1996
Baxter, Biddy
Booth, Peter
Capron, Christopher
Dennay, Bill (Charles William)
Frost OBE Sir David
Graef, Roger
Gutteridge, Tom
Lumley, Michael
Moth, Peter
Plantin, Marcus
Reynolds, Gillian
Rudd, Lewis MBE
Stewart, William G.
1995
Balhetchet, Sophie
Bromley, John
Crabb, Tony
Daubney, Chris
Jones, Clive
Lawley, Sue
Lawrence, Vernon
Lowen, David
Neil, Ronald
Nelmes, Dianne
Parkins, Trevor
Rantzen, Esther
Rogers, Colin
Thomas, John Prescott
Tinson, Dame Sue
Yentob, Alan
1994
Claypole, Stephen
Douglas OBE, Margaret
Fairley, John
Graham OBE, James
Hall, Tony
Hill, Leslie
Hodgson, Patricia
Ibbotson, Peter
Ive, John
Jones, Dr Eurfron Gwynne
Russell, Sir George
Street-Porter, Janet
Tait, Richard
Thane, Sarah
Tonge, Dr Gary
1993
Cox, Barry
Cramer, Chris
Ellis, Richard
Fitzwalter, Ray
Jackson, Paul
Laughton, Roger
Marchant, Peter
Powell, Jonathan
Sittampalam, Raj
Smyth, Desmond
Waine, David
Willis, John
1992
Darlow, Michael
Fiddick, Peter
Frost, John
Jones CBE, Geraint Stanley
MacDonald CBE, Gus
Matheson, Margaret
Scullion, Willie
Shivas, Mark
Tesler CBE, Brian
Watson CBE, Prof. Alan
Windram, Dr Michael
Wyatt, Will
1991
Anderson, Keith
Barratt, Ken
Childs, OBE Ted
Dalton, Dr Chris J.
Dunn, Richard
Grade, Michael
Harding, Keith
Purvis, Stewart
Sargent, Stefan
Urquhart, Harry
Wonfor, Andrea
1990
Blakstad, Michael
Bolton, Roger
Clement, Keith
Forrest, Dr John
Keeble, John
Leventhal, Colin
MacEwan, Duncan
Moir, James
Newman, Sydney
Norman, Bruce
Thomson, The Rt Hon Lord of Monifieth KT PC
1989
Allchin, Lionel
Birt, John
Bonner, Paul
Bowen, Evan C.
Bunce, Michael
Gardner, Ronnie Bellamy
Haslam, Carol
Hunt, Dr Robert W.G.
Pagan, George
Rowland, Robert
Thomas, Duncan
Ward OBE, Bill
Wilson, John
1988
Bragg, Melvyn
Denton, Charles
Forgan, Liz
Hanford, Anne
Hawthorne CBE, Dr James
Hosking OBE, Barbara
Lloyd, Frederick K.
McCall CBE, David
Meadows, Jeffrey
Mulholland, Clare
Phillis, Robert
1987
Allan, Andrew
Archer, Ken
Caves, Eric
Chapman, Spencer
Collin, Reginald
Cooper, George
Cosgrove, Michael
Croot, Edward
Dawson, Edgar F.
Dennis, Ann
Fear, Peter
Flamm, Donald
Grantham, John
Gregory, David
Herrick, Robert
Home CBE, Anna
Jackson, W.A
Jenkin, David
Kennard, David
Leeson, John
Lovell, John
McMann, Renville
Mair MBE, Alexander
Marshall, Peter
Morse, Desmond
Piggott, Arthur
Ramsbottom, Cecil
Rickards, Rick
Scott, Brian
Shaw, Colin
Stafford, Derrick
Watson, Tony
Weighill, Richard
Wilson, Patrick
Wooldridge, Albert
Worrall, Roy K.
Wylie, Fred
1986
Dukes, Justin
Gau CBE, John
Griffiths, C. Ellis
Grist, John
Heightman, Antony
Mann, David
Miall OBE, Leonard
Mills, D.H
Price, Richard
Stanley, Tony R.
Ward, Peter
Wenham, Brian
Whitney, John
Whittle, David
Willock, Colin
1985
Begg, Brian
Bernath, Konrad
Checkland, Sir Michael
Cullimore, Donald
Fowler, Keith
McGann, Tom
Palmer, Ben
Percival, Dr W.S.
Phillips, Dr Geoffrey
Reay, David
Wright, William D.
1984
Anstey, Harold
Boutall MBE, Harry
Cowgill, Bryan
MacDiarmid, Ian
Quinton, Ken
Sagall, Solomon
Salter, Geoffrey
Slater, Geoffrey
White, Norman
1983
Barnett, Alexander
Bredin, James
Chittock OBE, John
Hart, Alan
Jones, Sidney
Lambert, Verity
Sandbank, Charles
1982
Cotton CBE, Bill
Gower, Hedley
Green, Norman
Kinally, Ken
Richman, Stella
Tooms, Michael
Wedell, Prof E.G.
1981
Butler, Michael
Flaherty, Dr Joseph
Ginsburg, Charles
Glencross CBE, David
James MBE, Alan
McMahon, William
Mobsby, Ray
Redmond, James
Spicer, Joanna
Zaccarian, Paolo
1980
Campbell, D.R.
Clifford, Arthur
Coulson, Robert Bernard
Fix, Herbert
Gavilan, Eduardo
Lovell, Margot
McCrirrick, Bryce
Nicholas CBE, David
Plowden DBE, The Lady
Polonsky, Dr Joseph
Pragnell CBE DFC, Anthony
Vilcek, Miroslav
1979
Dimmock CVO OBE, Peter
Kaye, Gerald
Morley OBE, Peter
Scott, Peter Graham
Sewter, J. Baron
Webster, Cornelius
Willis, Lord of Chislehurst
1978
Appleton, R.F.
Baldwin, J.L.E.
Cook, Gordon Henry
Dromgoole, Patrick
Fox, W.C. 1978
Isaacs, Sir Jeremy
Keelan, Barney
Longman OBE, C.R.
Lund OBE, Miss M.
Scott CBE, Robin
Singer CBE, Aubrey .E.
Sproson, W.N.
Vaughan-Jones, I.N.
Whitaker, Dr P.D.
1977
Betts, Albert J.
Bultitude, Frederick B
Gardiner, E.L.
Gardiner, Victor Alec
Henderson CBE, Dr R.B.
Mathews OBE, Leonard F
Moorfoot, Rex
Roizen, J.
Sidey, Phil
Singleton, Tom
Slamin, Brendan
Sutton OBE, Shaun
Taylor, Forbes
Tucker, J.D
Witham OBE, Alfred
1976
Dilworth, R.A
Monteath, Dr G.D
Morcom, W.J.
Mothersole, P.L
Pilgrim MBE, A.J.
Schagen OBE, Dr Peter
Wayne, P.
Wurmser, Alfred G.
1975
Blythen, R.
Cox, Michael H
Essex, Francis
Hatts, Clifford
Norman CBE, Richard E.
Roberts, R.S.
Robson, T.S.
Rogers, B.J.
Sansom, J.S
Todd CBE, Donald E.
Vernon MBE, John
Vinten OBE, William P
1973
Anderson, W.N
James, Ivanhoe J.P.
Marshall, C. A.
Rainger CBE FRS, Peter
Sarnoff, R.W.
1972
Cairns, Dr John Edwin I.
Cox CBE, Sir Geoffrey
Lord, Arthur V.
Lubszynski, Dr H.G. Hon
Mayer CBE, Thomas
Parker-Smith, N.N.
Steele, Francis Howard
Turner, L.W.
Ware, John
Weigall CBE, Denny B
White OBE, Dr Eric L.C.
Wood, Charles B.B.
1970
Brown, Dr George
1968
Bruch, Dr W.
1966
Maurice, Dr R.D.A.
Theile, Dr R
Townsend MBE, Dr G.Boris
Wikkenhauser, G
1965
McLean, F.C.
Pulling, M.J.L.
Zworykin, V.K.
1964
Bevan, P.A.T
Turk, W.E.
Watson OBE, S. Neville
1961
Gander, L.M.
1959
Babits, Prof. V.A.
1958
Fraser, Sir Robert
Hogg, F. Livingston
Steadman, Capt. E.
Stevens, W.R
Szegho, C.S. Dr
1957
Biggs, Dr A.J.
Broadway, L.F.
Etheridge, John H.
Moller, Dr R.
Overton, B.R.
Patchett, G.N.
Rider, J.F.
1956
Gabor, Prof. D. Jensen, A.G. McGee, Prof J.D. McLean CBE, Sir Francis Trewman, Prof H.F
1955
Hirschman, C.L.
Lewis, H.A.
Traub, E.H.
1954
Banthorpe, C.H.
1953
Gouriet, G.G.
Macnamara, T.C.
1952
Cooper, V.J.
Godfrey, G.W.
1951
Goldmark, P.C
McLellan, A.N.
Richardson, W.D.
Sieger, Joshua
Turner, N
1950
Allard, L.S.
Asbury, W.D
Folwell, A
Harrison, W.H.
Kilvington OBE, Thomas
MacGregor-Morris, Prof. J.T.
Mildner, R.C.
Newman, H.N.
Thomas, W.J.
1949
Bennett, F.T.
Benson, J.D.
Bulgin, A.F.
Fisk, Sir Ernest
Foster, H.G.
Fyfe, M.J.
Haynes, H.F
Minter, R.C
Norman, C.A.
Phillips, K.S.
Rosenthal, A.H.
Sporing, P.A.
Stanley, C.O
Watson-Watt, Sir Robert
1948
Baker, H.W.
Bentley, N.H.
Collins, N.R
Davies, E
Dawe, F.W
Flack, W.I
Goldup, T.E.
Jacob, J.E.B
Jarvis, J.R.
Keen, A.W.
Knopp, Dr L.
McLeod, K.C.
Peter, L.H.
Walker, H.
1947
Apsden, R.L.
Baxendale, R.T
Bennoson, M.
Buckley, A.
Elliott, I.
Gilbert, J.C.G.
Goldstein, S.
Orr-Ewing, C.I.
Ridgeway, J.W
Spencer, Herbert .C.
1946
Dorling, J.W
Fairhurst, Harold A.
Germany, L.W.
Morgan, M
Renwick, Sir Robert
Spagnoletti, P.H.
Weighton, D.
1945
Vangeen, Dr A.I
Williams OBE, Dr R.C.G.
Clapp, Ben
1944
Benham W.E.
Davies, K.S.
Dedman, E.A.
Disney, A.L.
Houghton, L.W
Jesty, Dr L.C.
Jones, E.
Mackenzie, R.B.
Moor, R.C.
Sarson, A.E.
Saw, P.D.
Sommer, Dr A.
1943
Beresford-Cooke, A.M.
Corfield, D.N.
Jackson, D.
Lawson, D.I.
Phelp, N.R.
1942
Head, Dr. Richard B.
1941
Clack, G.T
Crouch, P.W.
Davies, R.
Reveley, P.V.
1940
Du Mont
Dumont, A.B.
Hamburger, Dr G.L.
Kayley, E.V.
1939
Clarkson, F.E
Edwards, B.J
Frost, D.G.
Jowers, K
Rodda, S.
1938
Cowley, R.I
Haynes, F.H.
Philpot, P.C.
Spratt, H.G.M.
1937
Cocking, W.T.
Kern, E.A.
Knipe, A.R.
Nagy, P.
Nash, P.
Price, T.W
Puckle, O.S.
Rosenfelder, R.
Shelton, E.E
Stott, H.T
Tibbs, C
Valentine, P.W.S.
1936
Armstrong-Inglet, Capt J.
Banks, G.B.
Bedford, L.H
Black, W.H
Duffy, E.J
Hulme, F.H
Matthews, S.J.
Meikle, W
Strafford, F.R.W.
Vereker, H.C.
Vereker, H.C
Wardley, T.B
Wright, A
Young, A.
1935
Batra, S.
Chambers, A.G
Chattergea, Prafulla Kuma
Duff, W.A.
Evans, S.R.
Farnsworth, P.T
Harvey, H.J.
Hon, H.C.
Howdon, J.R
Jones, H.
Kerkham, W.A.
Parchment, E.D
Peters, W.H.
Pulford, L.E.
Rajanayagam, S.
Richardson, F.C.
Rigby, E.J.
Robinson, D.H.
Robinson, Capt. E.H
Rogers, K.D
Smith, F.D.
Somasundram, V.J
Walter, L.E
Watson, C.W.
1934
Bennett, Basil
Bray, A.T.
Clark, F.C.
Ellwood, L.A
Foster, B.B
Greig, J.
Harris, W.W.
Humphreys, T.D
Maskell, W.A.C
Mathison, A.
Meyer, L.W.
Nobbs, W.J.
Parr, G.
Weston, R.M
Williams, A.G
Wright, E.H.
1933
Ayres, Professor J.L.
Birkinshaw, D.C
Byron, D.H.
Friedman, L.B.
Gootnick, S
Lee, E.M.
Moon, J.L.
Parsons, A
Parsons, J.G
Sanders, H.E.
Semper, A.E.
Smith, H.M
Taylor, M.K.
Twiss, A.R.
Warren, A.
Warren, L.
Wilson, J.C.
1932
Mullard, S.R.
Raich, D.
Smith, Sir Henry White
1931
Kerr, J
Nightingale, E.
1930
Adendorff, Professor G.V.
Atkinson, Ll. B.
Bennett, A.H
Bridgewater OBE, T.H.B.
Burke, B.W
Coutts, S.A
Cunningham, Ivor J
Dowsett, H.M.
Fleming, Sir Alexander
Foulkes, E.G.
Gee, H.T.P.
Glendenning, S.E.
Kendal-Torry, H.
Kerrison, H.R.
Knight, A.W.
Kramer, J.B.
Littley, Howard
MacEwan, L.B.
Meers, R.A.
Partridge, Thomas T
Ranieri, Commander Lingi
Simpson, A.V.
Turner, A.G
Urnrigar, E.J.
1929
Andrews, W.A.
Bam, S.C.
Barnard, George P
Barton-Chapple, H.J.
Bate, H.R.
Bird, A.H.
Brant, C.M.
Dickson, B.W.A
Drury, A.L.G.
Farmer, J.C
Foster, H. Cyril
Franklin, H.
Ghosh, B.N.
Gopalaswamy, Roa-Sahib A
Gyi, Maung Mg.
Hankey, H.A
Harries, J.H. Owen
Harris, Rev. R.W.
Hindley, Dr W.N.
Kitchen, G.F.
Lance, T.M.C.
Lawley, H.P
Leonard, C.H.
Lipowsky, J
Littledale, H.A.P
Lovatt, Gordon, H.
Lyons, J.C.
McMichael, L
Macpherson, Major E.R.
Mew, H.B.
Mitchell, Wm. S
Myers, Leonard, M.
Nichols, J.C.
Patrick, W.T
Power, Ernest D.
Rose, W.G
Ryland, H.S
Sadleir, E.W
Sahib, A.G. Rao
Shearcroft, W.F.F.
Simpson, William
Smith, F. Vernon
Smith, R.L
Thomas, W
Tuke, Capt. B.S.
Ward, D.
Welch, Cyril
Williamson, A.S
1928
Aked, W.T
Alexander, W. Boyd
Anderson, E.S.
Barbrook, H.E
Bartlett, T.W.
Bate, J.A.W.
Berry, A.H.
Birch, A.F
Bost, E.A.
Bowden, S.T.
Bowdidge, C.E
Brooke, B.B.
Brookes, Desmond C.
Brown, Osman C.
Brown, Lieut H.J.F
Campbell, Capt. D.S
Carlyon, S
Carson, W.G.
Cato, G.C
Champness, N.A.
Chisnall, C.E.
Cloudsley, Capt. L.J.
Colwell, F.E.
Conway, Revd A.J
Conway, G.H
Cook, N.J.
Crampton, W.J.
Croft, J
Currah, L.E
Dean, E.S.
Dumert, V
Ellis, T.A.T.
Ellwood, T.A.
Evans, Evan J.
Everett, Miss Alice
Farmer, F.L.
Fermor, H
Fortin, E.
France, C.
French, S.A.
Gibson, Maurice
Gilbert, R.C
Goodchild, Rev. E.
Gray, R.Neville
Grimshaw, J.
Guest, F.S.A.
Hampden, Lieut-Com. G.C.E.
Hardie, K.F.
Hickman, H.R.B
Hodges, H.W
Hodgson, E.O.
Hook, E. Myles
Jones, J.
Julian, W.H.
Keay, Wm. C
Kennedy, Carlos
Kerr, Admiral Mark
Lassman, H.H.
Lathwood, J.
Layzell, R.E.
Leighton, R.B.
Lewin, E.G.
Lyons, Claude
McConney, R
McCrum, John A.
McDonald, Col. G.F.H.
Malcolm, R.C
Mayston, Wm. H.
Merton, Dr G.
Miller, J.T
Mulholland, Wm.
Noden, J.
Paterson, A.Gordon
Patterson, E.A.
Phillips, E.
Pinder, B.C.
Poole, Ronald R
Prasser, F.
Proctor, Miss Mary
Rennie, J. Cameron
Robertson, Fullerton
Salis, Lt.-Col. E.J. de
Sawle, J.
Schulpher, H.G.
Scott, J.
Sherrin, P.W
Shmakov, Paul
Sinclair, J.R.
Stafford, C.S
Stark, H.W.
Stopher, H
Taylor, Peter
Teasdale, A
Thompson, G.W
Thorn, C.H.R.
Tiltman, R.F
Tozer, C.W.
Trenery, J.
Troutbeck, W.H.
Verralls, J.M.
Weber, W.B.
Wells, Sir W.
Wilkinson, G.
Wilson, Capt. R.
Woodroffe, M.F.
Wortley-Talbot, Dr J.R.
1927
Baird, John Logie
Cheshire, Prof. F.J.
Denton, J.J.
Mitchell, W.G.W.
Tierney, C.
Whipp, J.E.