RTS Scotland Awards 2019

Awards Ceremony

Wednesday, 12 June, 2019

rts_scotland_centre_awards_2019_highlights

The RTS Scotland Awards cover all forms of production in Scotland, recognising and celebrating excellence and innovation across a wide range of genres and crafts.

The RTS Scotland Awards returned to the Old Fruitmarket in Glasgow for the ceremony and was presented by Jennifer Reoch and Des Clarke.

Congratulations to all our winners and nominees, they are a wonderful representation of the great work coming out of Scotland.

Lisa Hazlehurst, Head of Lion Television and Chair of Judges for the RTS Scotland Awards said, "The range and breadth of entries for this year’s awards was truly impressive and reflective of Scotland’s vibrant production community. The judges had a tough time deciding eventual winners from an impressive number of entries; which should mean a fun and exciting awards night at Glasgow’s Old Fruitmarket.”

Photography by Harrison Reid (Photographeverything)

Winners

Antiques Road Trip

Daytime

Title: Antiques Road Trip
Production Company: STV Productions
Broadcaster: BBC One
Nominees:
Homes Under the Hammer
Kirstie's Handmade Christmas
Class of Mum and Dad

Factual Entertainment and Features

Title: Class of Mum and Dad
Production Company: Firecracker Scotland
Broadcaster: Channel 4
Nominees:
Robbie Coltrane's Critical Evidence 2
Supershoppers
Fashion's Dirty Secrets

Documentary and Specialist Factual

Title: Fashion's Dirty Secrets - Stacey Dooley Investigates
Production Company: Hello Halo Productions & Oak Island Films
Broadcaster: BBC One
Nominees:
Scotland 78: A Love Story
Earth's Natural Wonders
The Flu That Killed 50 Million

Documentary and Specialist Factual: History

Title: The Flu That Killed 50 Million
Production Company: BBC Studios
Broadcaster: BBC Two
Nominees:
Glasgow, Love and Apartheid
Scotland From The Sky
imagine... Rupert Everett: Born to be Wilde

Documentary and Specialist Factual: Arts

Title: imagine... Rupert Everett: Born to be Wilde
Production Company: BBC Studios
Broadcaster: BBC One
Nominees:
Egon Schiele: Dangerous Desires
imagine... Tracey Emin: Where Do You Draw The Line?
The Secret Life of Landfill: A Rubbish History

Documentary and Specialist Factual: Science and Natural History

Title: The Secret Life of Landfill: A Rubbish History
Production Company: Tern Television Productions
Broadcaster: BBC Four
Nominees:
Grizzly Bear Cubs & Me
Sùlaisgeir: An t-Sealg
The Cry

Drama

Title: The Cry
Production Company: Synchronicity Films
Broadcaster: BBC One
Nominees:
Shetland
River City
John MacKay STV News

News Programme

Title: STV News
Production Company: STV
Broadcaster: STV
Nominees:
Reporting Scotland
STV News North
Disclosure: Suffer the Children

Current Affairs

Title: Disclosure: Suffer the Children
Production Company: BBC Scotland
Broadcaster: BBC Scotland
Nominees:
Inside Facebook - Secrets of the Social Network
Disclosure: Harmed By My Surgeon
The Betfred League Cup Final 2018

Sport: Live Event

Title: BT Sport Betfred Cup League Final 2018
Production Company: Sunset + Vine Productions
Broadcaster: BT Sport
Nominees:
Sportscene Scottish Cup Final
Scottish Cup Final 2018 Celtic v Motherwell
purpleTV - Tommy Burns

Sport: Programme

Title: Tommy Burns
Production Company: purpleTV
Broadcaster: BBC ALBA
Nominees:
Sportscene Highlights
Hyundai Archery World Cup
FUNC

Comedy

Title: FUNC
Production Company: The Woven Thread
Broadcaster: BBC ALBA
Nominees:
Gary Goes to Hollywood
Only An Excuse?
Buidheagain

Children's

Title: Buidheagain
Production Company: Sorbier Productions
Broadcaster: BBC ALBA
Nominees:
Top Class
Last Commanders
Time For Love

Short Form

Title: Time for Love
Production Company: BBC Scotland
Broadcaster: BBC The Social
Nominees:
Little Girls Don't Stay Little Forever
Shamed
The Great War: An Orkney Memorial Experience

Animation and VFX

Title: The Great War: An Orkney Memorial Experience
Production Company: Playdead
Broadcaster: Kirkwall Townscape Heritage Initiative
Nominees:
Death Defying Gauntlet
Tha thu air Aigeann m’ Inntinn
Sabrina Grant

On Screen Personality: Sabrina Grant

Title: Supershoppers
Production Company: Firecrest Films
Broadcaster: Channel 4
Nominees:
Alice Roberts - Britain's Most Historic Towns
Kirstie Allsopp and Phil Spencer
Ceri Isfryn - Inside Facebook - Secrets of the Social Network

Young Journalist presented in memory of George Sinclair: Ceri Isfryn

Title: Inside Facebook - Secrets of the Social Network
Production Company: Firecrest Films
Broadcaster: Channel 4
Nominees:
Morgan Spence
Louise Scott
Simon Hynd

Director: Simon Hynd

Title: There She Goes
Production Company: Merman
Broadcaster: BBC Four
Nominees:
Neil T Campbell - Sùlaisgeir: An t-Sealg
Glendyn Ivin - The Cry
Daibhidh Martin, Sùlaisgeir: An t-Sealg

Professional Excellence: Camera: Daibhidh Martin

Title: Sùlaisgeir: An t-Sealg
Production Company: MacTV
Broadcaster: BBC ALBA
Nominees:
Sam Chiplin - The Cry
Carlo D'Alessandro - Rise of the Clans
Micheal MacKinnon, Savalas - Make Me Up

Professional Excellence: Sound: Micheal MacKinnon, Savalas

Title: Make Me Up
Production Company: Hopscotch Films
Broadcaster: BBC Four
Nominees:
Kevin Dallas - Scotland '78
Nick Davis - Earth's Natural Wonders
Berny McGurk, imagine... Rupert Everett: Born to be Wilde

Professional Excellence: Editing: Berny McGurk

Title: imagine... Rupert Everett: Born to be Wilde
Production Company: BBC Studios
Broadcaster: BBC One
Nominees:
Jonathan Seal - Raymond Briggs: Snowmen, Bogeymen & Milkmen
Alastair Reid - The Cry
Angela Carter: Of Wolves & Women

Professional Excellence: Graphics and Titling: Peepshow

Title: Angela Carter: Of Wolves & Women
Production Company: BBC Studios
Broadcaster: BBC Two
Nominees:
Danny Carr - Secrets of Cinema
D8 - The Cry
Lorna Martin, Women On The Verge

Writer: Lorna Martin

Title: Women On The Verge
Production Company: Merman/ House Productions
Broadcaster: RTÉ2 / W
Nominees:
Omar Raza - The Break: Soul Journey
Jacquelin Perske - The Cry
Drama, What Separates Us From the Beasts

Student Award: Drama

Title: What Separates Us From the Beasts
Production Company: Edward Kondracki, Sedona May Tubbs , Kieran Howe, JP Pezet , John Dew , Robin Boreham
Broadcaster: Royal Conservatoire of Scotland
Nominees:
Short Form - War Museum
Factual - The Bad Guy
Comedy and Entertainment - Maroon by Rob Auton
Animation - Cleaning in Progress
Stuart Cosgrove

The RTS Scotland Award 2019: Stuart Cosgrove

Nominees: