RTS East Programme Awards 2024 - Nominations Announced

Awards Ceremony

Friday, 21 June, 2024
Gonville and Caius College, University of Cambridge
Trinity St
Cambridge
CB2 1TA
United Kingdom

We are delighted to announce the nominees for the RTS East Programme Awards 2024!

Scroll below to read the fantastic programmes nominated in this year's RTS East Awards, sponsored by Anglia Ruskin University. 

       

 

Awards Ceremony

This year we will be hosting the RTS East awards ceremony at the historic Gonville & Caius College, University of Cambridge, on 21st June, 2024. Tickets can be purchased following the link above. 

The Awards Ceremony will be hosted by BBC Look East presenter and reporter, Mousumi Bakshi.

      

 

News Journalist of the Year

Debbie Tubby

BBC

Nikki Fox

BBC

Rob Setchell

ITV News Anglia

News Story of the Year

BBC Politics East

BBC

Cost of Learning Crisis

ITV News Anglia

Send SOS

ITV News Anglia

News Craft Talent

Jonathon Stevens

ITV News Anglia

Sean Cockrell

ITV News Anglia

Shaun Whitmore

BBC

On-Screen Personality

David Whiteley

ITV News Anglia

Janine Machin

BBC

Matt Baker

Big Circus Media
More 4

Scripted - Single or Series, Presented by Tysers Live

Love Without Walls

Hidden Door Productions
Amazon, SKY, Ratuten, Virgin

The Sixth Commandment

True Vision East, Wild Mercury
BBC One

Typical?

Inclusivity Films / Bedazzle inclusive Productions

Promotional Film

Living The Ice Cream Dream

Cut The Mustard Animation LTD
Meet You At Six, Instagram

The Chapman Heritage Pin

Donovan Jones

Town Close

Eye Film
YouTube/Town Close School

Short Form Digital

Ansible Motion: Driver in the Loop

Eye Film
YouTube/Online

Owen Pick: Moving Forward

Louis James-Parker Ltd

Trussell Trust: Emergency Appeal

Meantime Media

Factual - Specialist

Discovering the Gloucester

Eye Film
Norfolk Museum Service

Six Inches of Soil

DragonLight Films & Springtail Productions

The Gold: The Inside Story

Bohemia Films
BBC 1

Factual - Documentary

Being Kae Tempest

Bohemia Films
BBC 2

How the Holocaust Began

Caravan
BBC Two & iPlayer

Seaside Special

Instant Film UG
Tull Stories

Craft - Director, Presented by Vine FX

Almudena Garcia-Parrado

Stacey Dooley: Ready For War
True Vision East, Little Dooley
BBC Three

Joe Murray

Trussell Trust, Emergency Appeal
Meantime

Sarah Leigh

Typical?
Inclusivity Films / Bedazzle inclusive Productions

Craft - Cinematographer

Almudena Garcia-Parrado and Blanca Munoz

Stacey Dooley: Ready for War?
True Vision East, Little Dooley
BBC Three

Christopher Sharman

INAPPROPRIATE
CODA FILMS

Rik Zang SBC

The Sixth Commandment
True Vision East, Wild Mercury
BBC One

Craft - Sound

Andrew Barnabas

Harvey Greenfield is Running Late
Screenlooker Productions

Bennet Maples and Andy Wisher

The Beasts of Halloween
Sonic Fruit, Blue Pigeon Productions
NDR Doc lights

Mike Exarchos, Rob Toulson, Marques Hardin, and Elizabeth Landesberg

Drunk? Adventures in 16th Century Brewing
Eyeline Films / University of Arts London / Trinity Dublin University

Craft - Editor

Adam Bokey

Grime Kids
Mammoth Screen
BBC

Daria Hupov

Six Inches of Soil
DragonLight Films

Paddy Garrick

Stacey Dooley: Ready for War?
True Vision East // Little Dooley
BBC Three

Craft - Games and VFX

Mark Backler, Rhianna Pratchett, Beck Lavender, and Luke Peek

Lost Words: Beyond the Page
Sketchbook Games

Vine FX

The Lazarus Project Series 2
Vine FX // Urban Myth Films

We are delighted to announce the nominees for the RTS East Programme Awards 2024!